Mete Çubukçu

  • Mete Çubukçu

Kuleli Askeri Lisesi’ni bitiren Çubukçu 12 Eylül 1980’den sonra Kara Harp Okulu’ndan ayrıldı. Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’ndan mezun oldu. Marmara Üniversitesi İletişim Faültesiradyo, televizyon ve sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.

Gazeteciliğe 1986 yılında başlayan Çubukçu, Karacan Yayınları ve Nokta dergilerinde çalıştı.

1996 yılından itibaren televizyon haberciliği yapan Çubukçu Kanal 6, ATV, Star TV’de muhabirlik, NTV’de haber müdürlüğü görevlerinde bulunmuş,  çeşitli fakültelerde “uluslararası gazetecilik” ve “televizyon haberciliği” dersleri vermiştir.

NTV’de “Mete Çubukçu ile pasaport” adlı programı hazırlayıp sunan “Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü” sahibi Mete Çubukçu; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Sedat Simâvî Vakfı, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin yanı sıra birçok kuruluştan ödül almıştır.

Dünyanın birçok kriz ve savaş bölgesinde muhabirlik yapan Çubukçu uzun yıllardır Ortadoğu konusunda çeşitli yazılar kaleme almaktadır. Birikim Dergisi’nde ve Diken.com sitesinde yazıları yayımlanan Çubukçu’nun dört tane de kitabı vardır:

  • Bizim Filistin: Bir Direnişin Tarihçesi (2002, Metis Yayınları)
  • Ateş Altında Gazetecilik (2005, Metis Yayınları)
  • Ortadoğu’nun Yeniden İşgali (2006, Kalkedon Yayınları)
  • Yıkılsın Bu Düzen: Arap Ayaklanmaları ve Sonrası (2012, İletişim Yayınları)